Vandr na běžkách

Roverský kmen

Spousta z vás jistě pravidelně jezdí v zimě na běžky a v létě na vandry. Napadlo vás někdy to spojit a vyrazit v zimě na běžkách na několikadenní výpravu? Jestli ne, tak čtěte dál. V dalším textu se pokusím popsat, co to obnáší a že je to opravdu velká legrace.

Vybavení

Běžky

Nebojte, není to drahé. Všechny akce jsem dosud absolvoval na běžkách z ekodvora za 40 Kč. Do bot jsem investoval víc, ale pokud nejste nároční, pořídíte kompletní vybavení (běžky, vázání a boty) za pár stovek. Pokud můžete, obětujte více peněz – můžete si pak vybírat: nové kvalitnější vázání, běžky přesně na vaši váhu a boty, do kterých nebudete muset strkat noviny.

Pokud se budete chtít prohánět po pláních, jezdit mimo cesty, volte širší běžky, tzv. backcountry. V libovolném specializovaném obchodě vám jistě dobře poradí a pomohou vám vybrat vhodné vybavení. Nezapomeňte však, že budete na zádech vozit těžký batoh, volte tedy běžky na větší zátěž (cca 15 kg navíc, podle toho, kolik vozíte řízků).

Oblečení

Přes den se sice budete hodně hýbat (= zahřívat), ale taky může být velká zima. Tyto dva faktory hrají proti sobě. Jak se obléci, aby mi bylo teplo a přitom abych nebyl neustále zpocený? Pokud nechcete investovat do speciálního oblečení, můžete zkusit to, co se osvědčilo mně. Rozhodně nedoporučuji bavlněné tričko. To jak jednou propotíte, tak ho můžete zahodit, protože uschne pravděpodobně až doma a hřát nebude vůbec. Po několika letech zkoušení mi jako nejlepší přijde kombinace funkčního prádla z umělého vlákna přímo na těle s teplejší vrstvou z ovčí vlny na ní. Jako svrchní vrstvu si můžete vzít cokoli, co alespoň trošku větrá (pláštěnka není to pravé ořechové) a odráží vítr, například větrovku (tzv. šusťákovku).

Kdo na běžky jezdí pravidelně, jistě ví a má, co na sebe. Jelikož s sebou na vandru máte batoh, můžete přibalit nějakou teplou bundu, kterou na sebe hodíte, když se na delší dobu zastavíte.

A co v noci? Jednoduše – vezměte si to nejteplejší, co máte.

Další

Z dalšího vybavení nezapomeňte na termosku a čelovku. Ráno uvařený čaj vydrží teplý až do odpoledne (uvnitř batohu) a v zimě se i malý lok teplého nápoje počítá. Čelovku budete potřebovat už proto, že v zimě je brzy tma. Vařič na propanbutan se také hodí, ale oheň je lepší, pokud je to možné, snažte se ho rozdělat. Pohodlně na něm uvaříte a před usnutím se u něj můžete trochu zahřát.

Plánování cesty

Pokud je dostatek sněhu, dá se u nás jezdit téměř všude. Je však rozumné naplánovat si trasu velmi důkladně, aby vás nic nezaskočilo. Základní rady specifické pro vandry na běžkách by se daly shrnout do několik bodů:

Snažte se jezdit mimo magistrály, to pravé kouzlo zimních výprav totiž objevíte právě mimo velké cesty. Tam, kde nebudete muset každou chvíli vyhýbat barevným „závodníkům“ s reklamou i na trenkách. Tam, kde nebudou stát kolony víkendových běžkařů ve vyfrézované stopě. Kdo nepoznal krásu panensky čistého sněhu na nekonečných pláních neví, o čem mluvím.

Závěr

Pokud se vydáte v zimě na běžky, můžete počítat s tím, že vám bude zima, že budete mít konstantní nudli u nosu a že se vám ráno nebude chtít ze spacáku (víc než v létě). Na druhou stranu si však můžete být jistí, že si užijete spoustu legrace. Vzpomínám si, že jsem se kdysi pod Kralickým Sněžníkem asi hodinu smál tomu, jak kamarád lámal celtu, kterou měl v noci přes sebe přehozenou, aby se mu vlezla do batohu – byla ztuhlá do tvaru jeho těla.

Dobrou náladu vám mohu téměř zaručit, protože pokud se jednou usmějete, budete se smát až do konce – zamrzne vám totiž úsměv na rtech.

Slibuji vám také, že ani jednou nezaprší. Pokud někomu vadí déšť, bahno a sychravo, zimní cestování si jistě oblíbí. Nic z toho vás totiž nepotká.

Na běžkách mám rád to, že si je může užít i začátečník. Běžkování se nemusíte učit. Když jsem byl poprvé na běžkách (na Muráňské planině), kamarádi mi řekli: „To musíš tak jako šoupat nohama, to se za chvilku naučíš.“ a rozjeli se. Musel jsem hodně rychle šoupat, abych je dohnal. Každou chvíli jsem byl na zemi, ale i tak jsem si běžky oblíbil.

Jestli ještě nemáte běžky, tak si je rychle pořiďte. Zaručuji vám, že na nich zažijete spoustu zábavy. V zimě se dá vandrovat i na sněžnicích či jen tak, ale fičení větru v uších, sjezd po zmrzlé pláni a šipku po hlavě do závěje si užijete jenom na běžkách.

Vítek Baisa – Ďábel

published: 2009-02-08
last modified: 2023-01-21

https://vit.baisa.cz/notes/travel/rover-bezky.cs/