Esej do ZOS

Kdo s koho: Linus nebo Bill?

Nepovažuji se za odborníka v oboru operačních systémů a zdaleka ne tak erudovaného a fundovaného, abych mohl objektivně soudit, který z pánů vyhraje onu pomyslnou hru o nejoblíbenější, nejvyužívanější, nejkompatibilnější a nejstabilnější operační systém. To však není na škodu, naopak je to výhoda. Přece kdo jiný by mohl lépe hodnotit a posuzovat operační systém než jeho obyčejný uživatel? Jelikož se za něj považuji, zkusím popsat jejich výhody a nevýhody a přiblížit laický pohled na věc vám – čtenářům, abyste si z nich mohli utvořit obrázek současné situace.

Začněme Windows, které reprezentuje Bill Gates. Drtivá většina počítačově gramotných používá ke své práci právě Windows. Dokonce i mnoho zarytých „linuxářů“ má jako druhý systém na počítači nainstalovány Microsoft Windows. Já nejsem výjimka. Na domácím počítači programuji, nahrávám, komponuji, vypaluji hudbu, tisknu dokumenty, prohlížím fotky z digitálního fotoaparátu, … K tomu mi bohatě Windows stačí. Navíc počítač využívají i ostatní členové rodiny – ti by si s Linuxem vůbec neporadili. Co z toho plyne? Windows oproti Linuxu jsou ve svém ovládání úžasně jednoduché a intuitivní. To je i přes méně příznivou cenu činí nejoblíbenějším a nejvyužívanějším operačním systémem. Kdo by se chtěl pořád „rýpat“ v systému a konfigurovat ho (řeč je o Linuxu), když Windows udělají vše za vás? Onen často vysmívaný sytém „plug and play“ (zapoj a hraj) funguje a není nic příjemnějšího, než když zapojíte libovolný hardware a on okamžitě funguje nebo např. stiskem jednoho tlačítka spustíte přehrávání hudebního CD. To v Linuxu (zatím) možné není. Co se týče softwarové podpory, prakticky nenajdete aplikaci, která by nefungovala pod Windows. A že nejsou Windows stabilní, to je také již věc dávno minulá. Ovšem abych pouze nechválil. Největší mínus pro Billa je, že jeho softwarové produkty jsou dosti drahé. Když jsme domů pořizovali před několika lety počítač, koupili jsme i originální Windows 98 Second Edition. Pokud bychom chtěli jít s dobou, museli bychom provést během pár let několik aktualizací, a to by nás přišlo na pěkných pár tisíc korun. Nyní pracuji s Windows XP, ovšem ty již originální nejsou. A pochybuji, že se najde mnoho lidí (pomineme-li kanceláře a firmy, kde je originální software samozřejmostí), kteří mají svůj systém legálně. Neudělal by Bill lépe, kdyby prodával vše za poloviční ceny? Já bych řekl, že by se pak prodalo 2x více produktů ke spokojenosti všech. Nechci posuzovat finanční politiku Microsoftu (Billovu), nicméně Linux (Linus) v tomto ohledu hraje prim.

Hned od začátku byl Linux vytvořen pro neomezené bezplatné šíření, což mu jednoznačně pomohlo expandovat do nynější šíře. A nadále je to jeho největší plus. V mnoha ohledech možná i jediné. Ovšem nelze si v současnosti představovat Linux jako černou obrazovku s blikajícím kurzorem v rohu. Během posledních let vznikly firmy, které se postaraly o konkurenceschopnost Linuxu. Z mého pohledu je například grafické rozhraní Linuxu dokonce lepší, než tomu je u jeho konkurenta. Stále se však Linux potýká s hardwarovou kompatibilitou a s jednoduchostí ovládání. V tomto Linus za Billem značně pokulhává. Řečeno samozřejmě obrazně, neboť Linus již Linux z uživatelského pohledu příliš neovlivňuje. Co se mi velice líbí na Linuxu, jsou jeho distribuce. Jde v podstatě o kompletní balíky programů a systémů, které jednotlivé firmy vytvářejí tak, aby uspokojily potřeby jednotlivých uživatelů. Někoho může zarazit fakt, že tyto balíky nejsou zdarma, ba dokonce někdy stojí více než samotné Windows. Je to dáno tím, že v nich kromě operačního systému naleznete také spousty dalších programů a aplikací (někdy i řádově tisíce položek (!)). Nemusíte tedy žádné další dokupovat. Ale to by se mi nelíbilo, kdyby vše, co si lze za peníze koupit na CD či DVD, nešlo stáhnout zdarma z internetu. To je velice příjemný fakt, nemyslíte?

Pojďme si tedy shrnout vše, na co jsme přišli. Přednostně neříkám, že jeden ze jmenovaných je na tom výrazně lépe. Jak jsme viděli, oba operační systémy mají ještě co dohánět. Myslím si, že rozhodnout, který operační systém je lepší, není vůbec lehká věc, a proto se mi nelíbí veškeré uspěchané závěry. Uživatelé Linuxu vždy budou, leckdy zbytečně, napadat uživatele Windows a naopak. Upřímně řečeno, já čekám, až budu mít vlastní počítač, abych si na něj mohl nainstalovat Linux, i když většinu věcí budu muset dále provozovat pouze ve Windows. Pokud mám na závěr vyřknout ortel, budu pouze konstatovat, že boj Linus versus Bill bude ještě hodně dlouhý a urputný, pokud se ovšem vůbec někdy rozhodne. S jistotou však říkám, že v tuto chvíli má Linus se svým Linuxem větší budoucnost.

published: 2005-01-17
last modified: 2024-01-29

https://vit.baisa.cz/notes/informatics/fi-zos-esej.cs/