Barevné vnímání hudby Ondřeje Herzána

Takto Ondera “vidí” tóniny.

Tónina barva
C dur bílá
c moll bílofialová
C maj bílá do černa
C 7 bílozelenomodrá
D dur červená
d moll fialová
D maj červená do béžova
D7 červenooranžová
E dur modrá
e moll (skoro) černá
E maj modrá do béžova
E7 modrá (výrazně)
F dur modrozelená
f moll modrozelenočerná
F maj modrozelená
F7 modrozelená (výrazně)
G dur oranžová
g moll oranžová do černa
G maj ?
G7 oranžová (lehce do žluta)
A dur béžová
a moll šedohnědá
A maj béžovofialová
A7 béžová (lehce do oranžova)
H dur šedobílá
h moll šedá
H maj ?
H7 šedobílá výrazná

O barevném vidění jsme se s Onderou bavili tuším v Kyrgyzstánu. Nikdo z nás o této jeho schopnosti do té doby nevěděl. Ondera ji prý tajil, protože mu přišla divná. Nabídl jsem mu, podle jeho slov jako první člověk, vysvětlení a snažil se ho přesvědčit, že na barevném vidění není nic divného.

Podle mé teorie je spojena s absolutním hudebním sluchem. Ondera si skutečně barvy spojuje s konkrétními výškami, resp. akordy, nikoli s relativním složením akordů. V tom případě by vnímal pouze několik málo barev – pro durové, mollové, zmenšené apod. akordy.

Nabídl jsem mu toto vysvětlení, které bylo jenom potvrzováno dalším Onderovým rozpomínáním na dobu, kdy byl dítě a vnímal poprvé hudbu. Jeho táta mu hrával na kytaru, z čehož jistě plyne souvislost s konkrétními akordy. A nejvýraznější jsou barvy nejčastějších kytarových akordů.

Kdy vnímal malý Ondera hudbu, zároveň s ní zřejmě dostával podněty i v podobě barev. Například skrz hračky, případně barevnou pokrývku postýlky apod. Časem dle mého začal naopak při vnímání tátovy hry konkrétní barvy vyhledávat a tím si tuto vazbu dále upevňoval.

Chci se pokusit o předpovědění barev některých akordů, které mi Ondera nenapsal. Např. B dur, cis moll apod. Kdyby bylo vnímání čistě absolutní, pak by stačilo kombinovat barvy?